Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki ręczniczek wybrać dla niemowlaka?

2022-04-12
Jaki ręczniczek wybrać dla niemowlaka?

Delikatna skóra niemowlęcia wymaga specjalnej pielęgnacji. Ręcznik używany podczas kąpieli powinien tym samym łączyć praktyczne właściwości z troską o wrażliwe ciało dziecka. Chłonny materiał, miękka powierzchnia i odpowiedni kształt to tylko niektóre właściwości, jakie warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Podpowiadamy, czym powinien charakteryzować się ręczniczek dla niemowlaka.

Rodzaj i miękkość tkaniny

Podczas kąpieli maluszka pod ręką warto mieć miękki i chłonny ręcznik, który otuli całe ciało dziecka. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia podrażnień należy zwrócić szczególną uwagę na dobór materiału. Szczególnie polecanymi tkaninami do pielęgnacji ciała niemowląt są bawełna i bambus. Ręczniki frotte łagodnie obchodzą się ze skórą noworodka, osuszają ją i zapewniają odpowiedni komfort cieplny. Walorem opisanych tkanin jest także szybkie schnięcie. Po odwieszeniu na wieszak lub grzejnik ręcznik szybko schnie, a po praniu zgodnie z zaleceniami z metki zachowuje swoją pierwotną miękkość.

Nie bez znaczenia pozostaje sposób osuszania ciała dziecka. Przy nieprawidłowym obchodzeniu się ze skórą noworodka nawet najbardziej miękki ręcznik może spowodować niewielkie podrażnienia. Bardzo ważne, aby po kąpieli delikatnie przyciskać materiał do ciała zamiast je pocierać. Ręcznik z bambusowego frotte świetnie poradzi sobie z odprowadzeniem wilgoci ze skóry i wchłonie wodę pozostałą po kąpieli. W ten sposób ciało noworodka będzie mniej narażone na otarcia.

 

 

Wygląd oraz rozmiar ręcznika

Kolejnym aspektem wyboru ręcznika powinien być rozmiar i krój. Klasyczne, prostokątne modele zwykle średnio spisują się podczas osuszania ciała noworodka. Nie można nimi dokładnie otulić skóry, a przez swój kształt nie pozwalają one na jednoczesne wycieranie całego ciała. Lepszym wyborem będą ręczniki w kształcie rożka z kapturem. Można nimi swobodnie otulić ciało niemowlęcia, jednocześnie nakładając materiał na główkę maluszka. Odpowiednio skrojone ręczniki pozwalają na ułożenie na nich dziecka i osuszenie skóry. Niektóre modele posiadają dodatkowe zapięcie, dzięki któremu ręcznik może pełnić jednocześnie funkcję szlafroka. To praktyczne rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku szczególnie aktywnych maluszków lub przedszkolaków.

Wybierając krój ręcznika nie można zapomnieć o rozmiarze. Dobrze, jeśli w wyprawce dla niemowlaka znajdą się dwa modele o mniejszym i większym wymiarze - na przykład modele 70x70 cm oraz 85x85 cm. Mniejszy będzie można zabrać w podróż, na basen lub do szpitala. Większy będzie praktyczny z uwagi na możliwość używania go nawet przez kilka pierwszych lat życia dziecka.

W pierwszych miesiącach życia dziecka należy przyłożyć szczególną uwagę do pielęgnacji skóry. Delikatne ciało maluszka będzie wrażliwe na podrażnienia i otarcia, które mogą powstać przy kąpieli. Wybierając ręcznik dla noworodka warto sprawdzić rodzaj materiału, decydując się na miękkie i chłonne ręczniki bambusowe lub bawełniane. Praktycznym wyborem będą modele posiadające kapturek, które pozwolą na jednoczesne osuszenie ciała i głowy maluszka. Większe rozmiary ręczników przydadzą się nie tylko do pielęgnacji niemowlaka, ale także kilkulatka.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel