Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jeannette Kalyta: Nawał pokarmowy

2021-12-10
Jeannette Kalyta: Nawał pokarmowy

AUTOR: JEANNETTE KALYTA

Efektem gry hormonalnej jaka toczy się w organizmie mamy po porodzie jest zwiększona produkcja mleka w 2-6 dobie. Piersi zaczynają wówczas wytwarzać dziesięciokrotnie więcej pokarmu niż dotychczas. Występuje nawał pokarmu, czyli zwiastun udanej laktacji. Produkcja będzie zwiększona aż do momentu ustabilizowania się laktacji, czyli do czasu dostosowania ilości mleka do potrzeb dziecka. W tym czasie otoczka brodawki sutkowej może stwardnieć, utrudniając głębokie chwycenie piersi przez dziecko, a czasami powodując spłaszczenie sutka. Otoczka powinna być na tyle miękka, żeby zmieniać kształt podczas ssania. Zbyt twarda pierś uniemożliwi dziecku głęboki chwyt, co może być przyczyną bólu sutka i nie pozwoli dziecku językiem i szczęką naciskać efektywnie na przewody mleczne wewnątrz piersi.

Jak temu zaradzić?

Aby temu zapobiec, wypróbuj sposoby podane poniżej:

Opróżniaj piersi często i efektywnie. Karm dziecko przynajmniej osiem do dwunastu razy dziennie. Próbuj karmić przynajmniej co półtorej do dwóch godzin w czasie dnia i co dwie do trzech godzin w nocy, aż do czasu, kiedy nawał się cofnie. Sprawdź, czy dziecko dobrze chwyta pierś i czy sutek dociera do strefy komfortu.

Jeśli dziecko nie ssie z piersi albo ssie nieefektywnie, używaj dobrego laktatora, aby skutecznie i często opróżniać piersi. Odciąganie mleka z piersi do uczucia ulgi łagodzi nawał i sprawia, że cofa się szybciej.

  • Unikaj butelek, smoczków i dokarmiania. Przystawiaj dziecko do piersi, kiedy chce ssać. Jeśli jednak dziecko ssie nieefektywnie, trzeba je nakarmić odciągniętym mlekiem.
  • Łagodzenie ciśnienia. Kiedy masz nawał, dziecko może nie być w stanie chwycić dobrze twardej piersi, Masz wtedy kilka opcji. Możesz zastosować technikę nazywaną Reverse Pressure Softening (zmiękczania poprzez ucisk), czyli uciskać piersi podczas karmienia. Jest to prosta technika opracowana przez Jean Cotterman. Uciskanie przesuwa opuchliznę lekko do tyłu i powyżej, do środka piersi i zmiękcza otoczkę sutkową (ciemniejszy obszar wokół brodawki), co ułatwia dziecku chwytanie i opróżnianie piersi. Inne opcje to odciągnięcie pokarmu ręcznie, albo delikatnie za pomocą laktatora tuż przed karmieniem dziecka, tylko do momentu rozluźnienia otoczki.
  • Ciepły okład przed karmieniem. Przyłóż do piersi coś ciepłego np. żelowy kompres, który można podgrzewać. Możesz również wziąć ciepły prysznic przed karmieniem. Takie zabiegi ułatwią wypływanie mleka. Stosuj tę metodę tylko przed karmieniem, ponieważ ciepło może nasilić stan zapalny.
  • Zimny okład po karmieniu. Przyłóż do piersi schłodzony w lodówce żelowy kompres lub kompres z kruszonego lodu albo torebkę mrożonego zielonego groszku. Owiń zimny kompres ręcznikiem dla ochrony skóry i przykładaj jednorazowo na piętnaście do dwudziestu minut.
  • Zakładaj biustonosz podtrzymujący piersi. Spróbuj nosić sportowy stanik lub inny biustonosz, dobrze trzymający biust. Jeśli jest wygodny, możesz w nim nawet spać. Unikaj staników z fiszbinami lub za ciasnych, ponieważ stały nacisk na piersi może spowodować zapalenie sutka.
  • Obserwuj, czy nie wdała się infekcja. Jeśli masz temperaturę powyżej 38oC i/lub symptomy takie jak przy przeziębieniu, skontaktuj się ze specjalistą. Możesz mieć infekcję.
  • Weź lek przeciwzapalny. Ibuprofen lub inne leki przeciwzapalne mogą złagodzić dyskomfort i większość z nich nie przeszkadza w karmieniu.

Jeśli zastosujesz się do powyższych rad, twoje symptomy powinny ustąpić w ciągu jednego lub dwóch dni. Jeśli nie ustąpią, nie próbuj „być twarda”. Skontaktuj się ze specjalistą od karmienia piersią. Być może dzieje się coś innego. Powodzenia!

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixel