Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kocyk - na co zwracać uwagę przy zakupie?

2021-12-21
Kocyk - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Kocyk jest jednym z podstawowych akcesoriów, które są niezbędne podczas spacerów z maluchem. Wiele mam zastanawia się nad tym, jaki rozmiar będzie najlepszy, czy kocyk ma być gruby, czy może cienki, z jakiego materiału powinien być uszyty. Pierwszą kwestią, którą należy zaakceptować jest fakt, iż dobry kocyk, który będzie służył przez lata, może kosztować więcej niż się wydaje. Jest to jednak ważna inwestycja, ponieważ kupno kocyka, którego miękkość i funkcjonalność nie będzie się zmieniała z biegiem czasu, czy po wielu praniach, będzie w efekcie bardziej ekonomiczne, niż kupowanie nowego kocyka raz na jakiś czas. Satysfakcja z zakupu tego niezwykle ważnego elementu wyposażenia wózka jest uzależniona od kilku warunków.

Kocyk - Co jest najważniejsze?

Materiał
Powinien być delikatny i miękki, aby nie podrażniał skóry dziecka. Ważne, żeby czuło się ono komfortowo, a wypoczynek w wózku był przyjemny. Należy zadbać także o to, aby materiał, z którego uszyty jest kocyk nie był ze sztucznych tkanin, a na przykład naturalnej bawełny. Będzie to najbezpieczniejsze, tym bardziej, iż bawełna jest materiałem, który uczula niezwykle rzadko. Kocyk może być również z mieszanki tkanin, na przykład bawełny i poliestru. Wysokiej jakości materiałem jest również welur. Ostatnio niezwykle popularne są kocyki dwustronne, których jedna strona jest welurowa, a druga bawełniana. Dzięki temu można nie tylko zmieniać strony ze względu na wzór, ale też funkcjonalność. Aby mieć pewność, że kocyk jest w pełni bezpieczny dla dziecka, warto sprawdzić czy posiada on odpowiedni certyfikat, na przykład Certyfikat Oeko-Tex 100, który potwierdza jakość i bezpieczeństwo użytych materiałów oraz barwników. Kocyk powinien być również elastyczny, to pozwala na odpowiednie przykrycie, czy otulenie dziecka. Ważne, by nie był on sztywny i szorstki.

Rozmiar
Wydaje się, że mały rozmiar kocyka będzie idealny dla niemowlaka. Warto jednak wziąć pod uwagę dwie kwestie. Pierwszą jest to, że dziecko będzie rosło, dlatego też jeśli chce się kupić kocyk, który będzie w użytku przez długi okres czasu, powinno się wybrać większy rozmiar. Pozwoli to także na wygodne przykrywanie dziecka, czy owijanie go w kocyk podczas trzymania go na rękach. Jednym z najpopularniejszych i najwygodniejszych rozmiarów jest 80x100cm, jednak bardzo dobrze sprawdzą się również rozmiary 75x90 oraz 70x90. 

Wygląd
Istnieje przekonanie, że wygląd kocyka nie ma znaczenia i powinien być wybierany pod gust rodziców. Jednak kiedy dziecko będzie większe, będzie zwracało uwagę na wygląd kocyka. Obecnie niemodne stało się wybieranie koloru kocyka pod płeć dziecka. Popularne są różnobarwne wzory, które pasują do obu płci. Taki kocyk można używać przez bardzo długi okres czasu, zostawić go dla późniejszego potomstwa.

Ile kocyków należy mieć?
Zaleca się posiadanie przynajmniej dwóch kocyków. To pozwoli na codzienne spacery bez konieczności oczekiwania na to, aż ubrudzony kocyk wyschnie po praniu. Ponadto, można także zaopatrzyć się w osobny kocyk przeznaczony na miesiące zimowe. Powinien być ciepły i grubszy, ale wciąż musi przepuszczać powietrze. W takim przypadku można zaopatrzyć się w kocyk, który posiada dodatkowe wypełnienie. Istotne jest to, aby było one stworzone z antyalergicznej tkaniny.

Wygodne rozwiązania
Obecnie dostępne są różne wygodne rozwiązania dla rodziców. Jednym z popularnych i niezwykle wygodnych jest specjalny kocyk z zaczepem. Obecnie nie ma problemu z zakupem takiego kocyka. Dzięki zaczepowi będzie się idealnie trzymał wózka, nie spadał, dziecko nie będzie odkrywało się nieświadomie podczas snu. 

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixel