Nasze sprawdzone gadżety, które wspierają naturalne karmienie
Karmienie piersią to umiejętność, której musi nauczyć mama i maluszek. Przygoda zaczyna się tuż po porodzie, a jej początki nie zawsze są łatwe. Możecie borykać się z trudnościami w ssaniu, bolesnością brodawek, zbyt dużą lub małą ilością pokarmu, bolesnością piersi, kręgosłupa...
W takich sytuacjach nie wahajcie się skorzystać z porady położnej laktacyjnej. Warto przygotować sobie taki kontakt jeszcze przed porodem. Czasami drobna zmiana pozycji lub podawania piersi może rozwiązać problem.
Najważniejszy jest spokój i cierpliwość. Po kilku tygodniach ilość pokarmu wyreguluje się, a maluszek opanuje umiejętność właściwego ssania i wszystkie dolegliwości powinny ustąpić.
W gronie mam z naszego biura oraz z położnymi Jeannette Kalytą i Emilią Jaśniewską zrobiliśmy burzę mózgów i wybraliśmy dla Was kilka gadżetów, które pomagają przy trudnościach w karmieniu oraz ułatwiają życie karmiącej mamy. Zerknijcie na naszą listę, może coś z naszych rekomendacji będzie Wam pomocne.
1. Kompresy żelowe na piersi
Można je stosować na gorąco lub na zimno w zależności od potrzeb. Ciepły okład przed karmieniem wspomaga przepływ mleka i przynosi ulgę przy napięciu piersi. Dobrze się sprawdza również przed odciąganiem pokarmu. Zimny stosuje się po karmieniu, aby ograniczyć produkcję mleka. Takie kompresy są współczesnym odpowiednikiem, stosowanych przez nasze babcie, liści kapusty. W nawale pokarmowym nie raz ratowały nam życie. Polecamy Wam dwie wypróbowane marki: Chicco i Lansinoh dedykowane piersią, ale kompresy na kontuzje do kupienia w każdej aptece również się sprawdzą.
2. Hydrożelowe plastry na brodawki CHICCO
Problemem, który nie rzadko występuje w początkowym okresem karmienia piersią jest bolesność, a także pękanie brodawek sutkowych. Dotyczy to przede wszystkim mam, które karmią po raz pierwszy i spowodowane jest nieprawidłowym przystawianiem dziecka do piersi. Najczęstszą przyczyną jest zbyt płytkie chwytanie piersi przez noworodka. Dziecko ma wtedy trudności z pobraniem odpowiedniej ilości pokarmu, nerwowo gryzie brodawkę, co może prowadzić do jej uszkodzenia.
Kolejną przyczyną pękania brodawek jest zasypianie dziecka z brodawką sutkową w ustach. Podczas, kiedy dziecko śpi, brodawka wysuwa się z jego ust, a odruchowe ssanie przez sen powoduje uszkodzenie zbyt płytko podanej piersi. Pękanie brodawek może następować również z powodu zastoju pokarmu, kiedy utrudnione jest właściwie przystawianie dziecka do piersi. Otarcia i pęknięcia brodawek mogą prowadzić do infekcji grzybicznych. Zakażenie charakteryzuje się silnym bólem sutków podczas karmienia.
Położna powinna pomóc w dobraniu odpowiedniej pozycji w czasie karmienia, a także poinformować jak dbać o brodawki. Podstawą jest utrzymanie higieny oraz wietrzenie. My polecamy również stosowanie schłodzonych opatrunków hydrożelowych, które wspomagają proces gojenia i przynoszą ulgę w bólu. Używane przy pierwszych oznakach podrażnienia brodawek, zapobiegają powstawaniu bardziej dotkliwych ran. Dla lepszego efektu plastry przechowujcie w lodówce i stosujcie schłodzone. W opakowaniu jest 6 sztuk i kosztują około 50zł.
3. Naturalna lanolina
Jeżeli dokuczają Wam suche, nadwrażliwe brodawki polecamy smarować je po karmieniu naturalną lanoliną. Czystymi dłońmi wyciśnij odrobinę tej gęstej maści, rozgrzej ją w palcach i dopiero posmaruj cienką warstwę na powierzchnię brodawki. Ten preparat świetnie nam się również sprawdza do smarowania podrażnień pod nosem przy katarze u dzieci oraz na spierzchnięte dłonie i inne suchości. Używałyśmy lanoliny do Lansinoh i Medeli.
4. Bezpieczny Organiczny krem na popękane brodawki Bentley Organic
Zawiera aż 75% składników pochodzących z ekologicznych gospodarstw rolnych. Organiczna oliwa z oliwek oraz masło Shea chronią skórę, natomiast nagietek łagodzi i leczy rany. Krem jest bezpieczny dla dziecka i nie trzeba go zmywać przed karmieniem piersią.
5. Korektor płaskich brodawek piersiowych Lansinoh
Jeżeli masz płaskie brodawki i Twój maluch ma trudności ze ssaniem to małe urządzenie może Wam pomóc. Delikatnie koryguje kształt brodawek sutkowych – łagodnie je wyciąga. Łatwy w użyciu, efektywny, nieinwazyjny – może być stosowany jedną ręką gdy dziecko znajduje się przy piersi.
6. Wkładki laktacyjne Lansinoh
Jest to produkt pierwszej potrzeby dla karmiącej mamy. Przetestowałyśmy wiele z tych dostępnych na rynku i te są bezapelacyjnie najlepsze. Pozostawiają daleko w tyle wszystkie inne.
Producent o tej wkładce pisze:
Technologia “One-way” gwarantuje skuteczne wchłanianie wilgoci by pozostawić skórę suchą w dzień i w nocy. Dwa paski samoprzylepne zapobiegają ześlizgiwaniu się wkładki. Oddychająca warstwa zewnętrzna zabezpiecza odzież przed zawilgoceniem i przemoczeniem. Miękka i oddychająca warstwa wewnętrzna daje maksymalny komfortu użycia. Super-absorbujący wilgoć polimer zatrzymuje wilgoć w środku wkładki.
7. Laktator elektryczny
Przydaje się od pierwszych dni karmienia piersią. Po pierwsze można go stosować do stymulacji produkcji mleka. Pomaga również przy nawale pokarmu, gdy piersi są przepełnione i twarde, trudno wtedy prawidłowo przystawić malucha do karmienia. Warto wtedy zrobić ciepły okład i odciągnąć trochę mleka z piersi laktatorem.
Laktator elektryczny pozwoli również szybko przygotować większy zapas mleka na czas nieobecności mamy w domu. Kilka godzin poza domem pozytywnie wpłynie na nastrój mamy, a tacie pozwoli przejąć pałeczkę. Możemy Wam polecić 3 marki: Medela Swing, Chicco Naturally Me, Lansinoh elektryczny na dwie piersi.
8. Płyn do czyszczenia laktatorów Friendly Organic
Powstały na bazie unikatowych i wydajnych środków czyszczących z roślin, rozbija resztki białek i tłuszczów znajdujących się w mleku matki. Posiada zrównoważone pH. Delikatny dla wrażliwej skóry. Testowany dermatologicznie, hipoalergiczny.
9.Sterylizator elektryczny
Polecamy Wam dwa różne urządzenia w dwóch różnych budżetach. Oba godne polecenia.
Sterylizator Beaba Stéril'express
Wnętrze urządzenia podzielone jest na dużą i małą przestrzeń, których można używać jednocześnie lub osobno. Metoda maxi, na pełnej powierzchni pomieści do 9 wąskich i do 6 szerokich butelek wraz z dodatkami. Mniejszy pojemnik czyli metoda mini będzie idealny do sterylizacji tylko drobnych akcesoriów, np. smoczków.
Sterylizator Chicco 2w1
Pozwala na wykorzystanie całej przestrzeni sterylizatora lub jedynie jego kompaktowej wersji. Posiada dodatkowy wygodny pojemnik do sterylizacji w kuchence mikrofalowej. Możesz wybrać jedną z dwóch różnych konfiguracji, aby dostosować rozmiar sterylizatora do ilości i rozmiarów przedmiotów przeznaczonych do sterylizacji. Sterylizuje w zaledwie 5 minut (bez czasu nagrzewania).
10. Poducha do karmienia
Podczas pierwszych miesięcy mama spędza długie godziny na karmieniu. Jest to produkt, który znacznie podnosi komfort mamy i dziecka. Odciąża rękę i kręgosłup mamy. Dziecko może wygodnie się ułożyć, a mama ma dwie ręce wolne. Polecamy oczywiście poduchę Pink No More. Dlaczego? Ma idealny kształt:
- jest wysoka, dzięki czemu noworodek jest blisko piersi
- jest szeroka, nawet starsze dziecko może wygodnie sobie na niej leżeć
- dobrze trzyma się na biodrach mamy, która może ją założyć, a następnie bezpiecznie sięgnąć po dziecko ponieważ ma dwie wolne ręce
W środku ma sprężyste, antyalergiczne wypełnienie silikonowe, które dopasowuje się do ciała maluszka. Zewnętrzny pokrowiec jest zdejmowany i łatwo go wyprać w pralce. Ma piękne wzory, które będą ładnie wyglądały również na kanapie rodziców.
Na naszym Instagramie, w zapamiętanych filmach znajdziecie krótki film o niektórych z opisanych gadżetów.
Pięknych chwil z maluszkiem Wam życzymy
Autorzy:
Jeannette Kalyta, Emilia Jasiewska i ekipa Pink No More