Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wyprawka - co musi czekać na niemowlę w domu

2021-12-21
Wyprawka - co musi czekać na niemowlę w domu

Młoda mama, która jest w ciąży z pierwszym dzieckiem, niejednokrotnie zastanawia się nad tym jak skompletować wyprawkę i, przede wszystkim, co musi się w niej znaleźć. Nie wszystkie rzeczy polecane na forach czy stronach sklepów z artykułami dla dzieci, są obowiązkowe. Część można dokupić znacznie później, jeśli w ogóle zaistnieje taka potrzeba. W końcu każde dziecko jest indywidualne i ma swoje własne potrzeby. Nawet to najmłodsze, które dopiero pojawiło się na świecie. Są jednak pewne obowiązkowe przedmioty, które powinny już czekać w domu na mamę z maluszkiem.

Otulacze to ten element wyprawki, o którym zapomina zdecydowana większość rodziców, tymczasem ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Przede wszystkim należy pamiętać, że noworodek nagle zostaje pozbawiony swojego ciepłego i ciasnego otoczenia, po czym wydostaje się na zimny świat, w którym miejsca ma aż nazbyt wiele. Wielu rodzicom wydaje się, dziecka nie należy krępować, bo może to źle wpływać na jego rozwój fizyczny. Jest w tym trochę prawdy, bowiem nie na krępowaniu zależy noworodkowi, ale na otuleniu. W tym celu idealnie sprawdzi się otulacz muślinowy lub otulacz bambusowy, który nie będzie krępował ruchów, a równocześnie przypomni noworodkowi otoczenie tak mu miłe. To z kolei doprowadzi do uspokojenia dziecka. Otulacz może służyć również do wytarcia buzi noworodka lub jako przytulanka dla niego. Może wydawać się to dziwne, ale nawet ten kawałek materiału dla maluszka stanie się najlepszym przyjacielem.

Pieluszki jednorazowe, wbrew pozorom, nie są wybierane przez wszystkich rodziców. Nadal są tacy, którzy decydują się na tekstylne odpowiedniki dla zdrowia noworodka oraz późniejszej większej łatwości w nauczenia dziecka załatwiania swoich potrzeb do nocnika. Większość decyduje się na pieluchy tetrowe lub flanelowe, jednak pierwsze z nich są szorstkie nawet po prasowaniu,a  drugie szybko niszczą się w praniu. Przewagę nad nimi mają pieluszki muślinowe. Są znacznie delikatniejsze w dotyku, a wielokrotnie pranie nie niszczy ich tak bardzo jak flanelowych odpowiedników. Dzięki temu pieluszki te mogą służyć również do wycierania buzi.

Nie należy zapominać o wyposażeniu łóżeczka dla dziecka. Konieczne jest oczywiście prześcieradło, które ochroni i zabezpieczy przed zabrudzeniami materac. Noworodkom niewiele więcej tak naprawdę trzeba. Zamiast klasycznej kołdry lepiej sprawdzą się rożki oraz kocyki. Te pierwsze działają na podobnej zasadzie, co otulacz. Owijają dziecko, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa.

Kocyk dla niemowlaka to osobna historia i absolutnie niezbędny element każdej wyprawki noworodka. Kocyk nie przygniecie i nie przydusi noworodka. Zapewni również optymalną temperaturę bez wywołania wrażenia ciężaru. Jest to szczególnie istotne w przypadku noworodka, który nie potrafi jeszcze samodzielnie odkryć się, gdy mu gorąco. Kocyk łatwo przetransportować, bo nie zajmuje dużo miejsca, a do tego stworzony jest z przyjaznych skórze dziecka materiałów. Co więcej, można go dopasować do łóżeczka, wózka i fotelika samochodowego. Uniwersalność to największa zaleta kocyka, a mnogość kolorów pozwoli wybrać najbardziej pasujący do ogólnego wystroju element.

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla noworodka jest czapeczka. Poczucie otulenia główki działa podobnie jak otulacz. Uspokaja noworodka i wywołuje poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, by czapeczka nie była zbyt gruba, nie miała uciążliwych dla dziecka szwów i dobrze przepuszczała powietrze. Dzięki niej uchroni się noworodka przed zmarznięciem lub przegrzaniem.

Elementów wyprawki noworodka jest oczywiście znacznie więcej, jednak powyższa lista obejmuje te najważniejsze. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jaki przedmiot się kupuje, powinien on być dobrej jakości. oszczędzanie na noworodku może doprowadzić do jego niewygody, a także odparzeń. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z każdą metką i prześledzić skład tkaniny. Dopiero po tym dany przedmiot powinien wylądować w koszyku sklepowym.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel