Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie akcesoria są niezbędne? 6 pozycji, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce

2021-12-21
Jakie akcesoria są niezbędne? 6 pozycji, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce

Gdy zostaje się rodzicem po raz pierwszy, nie wie się, jakie akcesoria są niezbędne dla dziecka. Maluszek szybko rośnie, a jego potrzeby zmieniają się z kolejnymi dniami. Z tego powodu przyszłej mamie i przyszłemu tacie wydaje się, że każdy przedmiot będzie przydatny. Zwykle okazuje się jednak, że wiele gadżetów ląduje na dnie szafy nigdy nieużywanych. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z listą akcesoriów niemowlęcych, które powinny znaleźć się w każdej wyprawce.

1. Rożek niemowlęcy

Pod koniec ciąży dziecko ma niewiele miejsca w łonie matki, dlatego stale jest skulone. Natomiast po narodzinach do maluszka dociera wiele nowych bodźców, przez co noworodek jest niespokojny. Aby ułatwić mu adaptację w nowym środowisku oraz zapewnić mu ciepło, powinno się go ciasno otulać. W tym celu przydatny jest rożek niemowlęcy, który grzeje maleństwo i przypomina mu warunki, w jakich spędziło ostatnie miesiące. Na dodatek rożek niemowlęcy szybko się rozpina i zapina, co ułatwia przewijanie świeżo upieczonym rodzicom.

2. Ręcznik z kapturkiem

Noworodki i niemowlęta są szczególnie narażone na szybką utratę ciepła, zwłaszcza po kąpieli. Aby dziecko czuło się komfortowo i utrzymywało odpowiednią temperaturę ciała po przyjemnym pluskaniu się w wodzie, warto owijać je w ręczniczek z kapturkiem. Kapturek ochroni delikatną główkę i uszka, natomiast pozostała część ręcznika ułatwi wytarcie dziecka do sucha. Jeżeli ręczniczek będzie posiadał rzep na wysokości szyi, można będzie wykorzystywać go również jako szlafroczek dla starszych niemowląt.

3. Pieluszki wielorazowe z muślinu

Tetrowe pieluchy przez lata towarzyszyły mamom, które nie miały możliwości korzystania z pieluszek jednorazowych. Obecnie "tetrówki" wyszły z powszechnego użycia, lecz przydają się choćby do ochrony wózka, gdy maluszek ulewa, czy też do wycierania buzi po karmieniu. Wielorazowe pieluszki sprawdzają się w tym przypadku o wiele lepiej niż wszelkie chusteczki nawilżane lub ręczniki papierowe. Jeżeli chce się zapewnić maleństwu więcej komfortu, warto wybrać pieluchy muślinowe zamiast tetrowych. Muślin jest o wiele przyjemniejszy w dotyku i delikatniejszy, a ponadto zachowuje swoje właściwości nawet po wielu praniach.

4. Kocyk

Każdy maluch potrzebuje kocyka. Zwykle warto mieć co najmniej dwa kocyki o różnej grubości - cienki na letnie dni oraz cieplejszy na jesienne spacery. Dobrym pomysłem jest również zakup zestawu składającego się z niedużej, płaskiej poduszeczki i kolorowego, miękkiego kocyka. Taki zestaw przyda się maluszkowi nie tylko w pierwszych miesiącach życia, ale i w żłobku oraz przedszkolu. Dziecko będzie przyzwyczajone do swojego ulubionego kocyka i poduszeczki, dzięki czemu poczuje się pewniej, gdy zostanie z nimi pośród innych maluchów.

5. Poduszka do karmienia

Wbrew pozorom poduszka do karmienia służy do większej liczby czynności niż jedynie do karmienia piersią. Rodzice doceniają ją również, gdy dziecko potrzebuje stabilnego leżaczka bądź gdy maluch uczy się siadać lub raczkować. Ponadto poducha w kształcie rogala jest niezastąpiona w czasie podróży. Natomiast włożona pomiędzy nogi lub pod pupę pomaga mamie po porodzie naturalnym, zwiększając jej komfort w czasie snu oraz podczas siedzenia.

6. Komplet śliniaków

Śliniaki przydają się rodzicom nie tylko w czasie, gdy maluch uczy się jeść stałe pokarmy. Warto z nich korzystać od razu po narodzinach dziecka, by chronić ubranko przed ulewającym się pokarmem, jak również podczas ząbkowania, gdy niemowlę obficie się ślini. Śliniaki zabezpieczają wtedy ubranko przed zamoczeniem i sprawiają, że nie trzeba zmieniać go kilka razy dziennie.

 

pixelpixelpixelpixelpixelpixel